- 1 – лютого народився Андраш Бенедек, закарпатський угорський поет, письменник, літературознавець в м. Мукачево (1947–2009)
- 5 – лютого народився Ендре Надь, угорський письменник, засновник угорського літературного кабаре в м. Севлюш (нині м. Виноградів) (1877–1938)
- 5 – лютого народився Лайош Палоці Горват, письменник, журналіст, художник, перекладач, етнограф в м. Берегово (1899–1974)
- 10 – лютого народився Лойош Паулковіч, угорський письменник, лікарь, вчитель, співробітник газети “Máramaros” в м. Хуст (1832–1885)
- 11 лютого 1908 р. в с. Великі Ком’яти Виноградівського р-ну на Закарпатті народився Попович Михайло Дмитрович . Поет, публіцист, громадський діяч. Вчився в народній школі, а згодом закінчив Мукачівську гімназію (1927р.) та юридичний факультет в Празі (1931р.). Працював у судах Берегова, Ужгорода, Севлюша (тепер Виноградово), Хуста, служив у Чехословацькій армії. У 1942-1944рр. був мобілізований в угорську армію і працював у Хусті в мобілізаційному пункті. Включився в антифашистську боротьбу, налагодив зв’язки з радянською розвідувальною групою «Закарпатці», яку очолював Ференц Патакі, збирав для неї важливі дані військового характеру. 20 березня 1944 р. був заарештований і кинутий у тюрму Марамош-Сігету (тепер Румунія), а у квітні засуджений до смертної кари через повішення. Потім смертну кару замінили довічною каторгою. 1 листопада цього ж року його відправили в німецький концтабір Дахау, потім у Нацвейлер, Шимберг, де був свідком загибелі Д.Вакарова. Вижив і повернувся у рідний край. Після війни працював начальником канцелярії у Народній Раді, секретарем облвиконкому. З 1953 р. і до самої смерті очолив філію видавництва «Радянська школа» в м. Ужгород. Був нагороджений орденом «Знак пошани» та медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.». у післявоєнні роки зазнав підозр, недовір’я, приниження людської гідності. Ще навчаючись у Мукачівській гімназії, почав складати вірші. Писав російською мовою У 1928 р. вони вийшли окремою книжечкою «Первые стихи» у видавництві товариства карпатських студентів у Празі «Возрождение». Потім культурно-освітнє товариство ім. О.Духновича в Ужгороді видало книжечку М.Поповича «Хата» (1937). Через рік у тій же Ужгородській друкарні «Школьная помощ» побачила світ його балада «Добрянскій» (1938р). У 1933-1936 рр. в альманахах Товариства карпаторуських студентів Празі «Воздрожение» опубліковано кілька творів поета, спрямованих на захист політичних трудящих. Друкувався також у «Литературном альманахе» (1943). Добірку його віршів уміщено в антології «Поети Закарпаття» (1965р.). У 1945 р. газети «Закарпатська Україна» та «Закарпатська правда» подали спогади М.Поповича про участь у підпіллі та перебування у фашистських концтаборах. Інший його спогад про Д.Вакарова «Крізь пекельні муки» опублікований у збірнику «Я навіки прийшов у життя» (1975). Автор передмови до збірки Д.Вакарова «Избранные стихи» (1955р).Лише у 1959 р. в Ужгороді вийшла посмертна збірка поетичних та прозових творів М.Д.Поповича «Думы о Верховине» , яка стала бібліографічною рідкістю . Помер 18 травня 1956р.
- 18 – лютого народився Єне Бенде, угорський письменник, журналіст. У 1913–1918 рр. працював юристом; працівником газет “Magyar Szó”, “Pesti Hírlap”, “Egyetértés”. Народився в м. Хуст (1882–1944)
- 20 – лютого народився Дюло Горват, поет, угорський філолог. Народився у с.Четфалва Берегівського р-ну (1948)
- 21 лютого 1955 року в с. Онок на Виноградівщині народився Потокі Юрій. Батьки – селяни. Після закінчення Оноцької восьмирічки навчався у Виноградівському медучилищі. Після служби в армії в 1976 році працює фельдшером районної швидкої допомоги у Виноградові. Заочно вчиться на філологічному факультеті УжДУ. Закінчивши навчання в університеті, працює вчителем у Широцькій неповній середній школі. Одружений має двох дітей. Писати почав зі школи. Окрім віршів. Має й повість, фантастичні оповідання, гуморески. Деякі з творів Ю.Потокі друкувала районна газета «Новини Виноградівщини». Друкувався в районних та обласних газетах, у збірнику «Літературна Виноградівщина». Чітка громадська позиція, критика негативних явищ у житті та суспільстві, ніжні почуття кохання визначають зміст поетичного доробку Юрія Потокі. Окрім віршів пише прозові твори фантастичного спрямування. В 2001 році вийшла збірка поезій «В пошуках синьокрилих мрій».
- 21 – лютого народився Дюло Шайтош, журналіст, співробітник газети “Кárpáti Híradó” та літературний редактор газети “Кárpáti Igaz Szó” (1945–1953), лектор угорського відділу Національної Спілки письменників України. Народився в м. Мако (Угорщина) (1896–1967)
- 23 – лютого народилася Юдіта Бундовіч, закарпатська угорська письменниця. Народилася в с. Оросієво Берегівського р-ну (1964)
- 24 – лютого народився Ференц Ракоці І, князя Трансільванії. Тривалий час жив і діяв в м. Мукачеві. Народився в м. Дюлафегерварі (1645–1676)
- 25 – лютого народився Ласло Дьерке, закарпатський угорський письменник, журналіст. Народився у с. Нове Село Берегівського р-ну (1947)
- 26 – лютого народився Іван Михайлович Вашкеба, заслужений журналіст України, почесний громадянин Будапешта. 16 років працював на дипломатичній роботі в посольстві СРСР в Угорській Республіці – першим секретарем та радником посольства. Народився в м. Виноградів (1941)
- 27 – лютого народився Йожеф Желіцкі, закарпатський угорський поет, педагог. Народився в с. Геївці Ужгородського р-ну (1949)
- Головна сторінка
- БЕЗПЕЧНИЙ ІНТЕРНЕТ
- ПІДРУЧНИКИ. TANKÖNYVЕК
- ВЧИТИСЯ - ГРАЮЧИ
- ВИПУСКНИКАМ
- ВЧИТЕЛЯМ/TANÁROKNAK
- БАТЬКАМ/SZÜLŐKNEK
- КОЛЕГАМ
- УЧНІВСЬКІ ПРОЕКТИ
- ОНЛАЙН-ЧИТАННЯ
- ОБЕРЕЖНО! Небезпечно цікаві книжки./Figyelem! Veszèlyesen èrdekes könyvek.
- Дивимося і читаємо
- АВТОРСЬКЕ ПРАВО SZerzői jog
- Бібліотек@ - територія інтерактивної взаємодії
- Виноградівська ЗОШ І-ІІІст №3 ім. Жігмонда Перені
- Українська мова онлайн
- Творчий розвиток та самоосвіта
- BOOK-локація
- Каталог веб-ресурсів шкільних бібліотек
четвер, 1 лютого 2024 р.
Краяни, ювіляри місяця
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар