пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

Україномовний контент на YouTube для підлітків та дорослих

До всеукраїнського Дня писемності та мови знайшла цікаву та корисну  добірку каналів на платформі YouTube із україномовним контентом, який буде цікавим для дорослих та учнів старшої школи, стане корисним при підготовці до іспитів у їх навчанні.
Переконана, що добірка принесе задоволення для усіх, хто нею скористається!)

четвер, 26 жовтня 2023 р.

Георгій Почепцов - учений, автор книг і для дітей

Георгій Георгійович Почепцов - письменник-фантаст, учений,заслужений журналіст України, доктор філологічних наук, професор, експерт з інформаційної політики та комунікаційних технологій. автор понад 20 книг для дітей і більше 40 в області іміджелогії та теорії комунікацій.
Читаючи його казки підросло не одно покоління. Його твори і по сьогодні користуються великою популярнісю.

День гарбуза

 


середа, 25 жовтня 2023 р.

Листопад

«Календар знаменних та пам’ятних дат»

2 - 140 років від дня народження Михайла Івановича Жука (1883–1964), українського художника, письменника, перекладача, педагога. Дату народження подано за Постановою Верховної Ради України № 1982-ІХ від 17.12.2021 р. «Про відзначення пам’ятних і ювілейних дат та ювілеїв у 2022–2023 роках», інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 02.10.1882 р., 20.09.1883 р.


2 - 80 рокiв вiд дня народження Богдана Михайловича Стельмаха (1943), українського драматурга, поета, перекладача


4 - 65 років від дня народження Леоніда Григоровича Кононовича (1958), українського прозаїка, перекладача, майстра детективного жанру


07 -110 років із дня народження Альбера Камю (1913–1960)- французькогописьменника, драматурга, філософа-екзистенціаліста.

09 - Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва;
День книги рекордів Гінесса.

10 - Всесвітній день молоді.

13 - Всесвітній день доброти.

16 - Міжнародний день толерантності.
День працівників радіо, телебачення та зв’язку України.

17 - Міжнародний день студента.

20 - Всесвітній день дитини. В 1959р. – Генеральна Асамблея ООН проголосила «Декларацію прав дитини». В 1989р. – Генеральна Асамблея ООН ухвалила «Конвенцію про права дитини».

21- День Гідності та Свободи.

22 - 120 рокiв вiд дня народження Олександра Максимовича Бойченка (1903–1950), українського письменника, громадського та політичного діяча.

25 - День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій. Всеукраїнська акція «Засвіти свічку».

26 - 75 років від дня народження Галини Тимофіївни Тарасюк (1948), української поетеси, прозаїка

27 - 160 років із дня народження Ольги Кобилянської (1863–1942) – української письменниці, громадської діячки.

Зустріч з поетесою Наталією Сідлар-Дубова

 
Розкажу тобі все сама..
Залікую душевні всі рани!..
Я б хотіла, щоб ця війна
Була світом для всіх нас незнаним!
15.10.2023
Наталія Сідларь-Дубова

В рамках місячника шкільних бібліотек, 25 жовтня, учні 9 класів отримали унікальну можливість спілкування з поетесою, авторкою малої прози, есеїсткою, волонтеркою, нашою землячкою Наталією Сідларь-Дубова, яка  вже 18 років проживає в м. Харків.


В ході зустрічі учні знайомилися з творчістю землячки, слухали читання авторки віршів та прозових творів. Розмовляли про важливість волонтерської підтримки для наших воїнів та про події які відбувалися на окупованій Харківщині.

вівторок, 24 жовтня 2023 р.

Як з допомогою ШІ генерувати зображення.

 В рамках тижня медійної грамотності пропоную добірку  австралійського розробника та діджитал-спеціаліста Хасан Тур  з 10 сервісів, з допомогою яких можна безкоштовно генерувати зображення. За його словами, ці інструменти працюють не гірше за популярну нейромережу Midjourney, яка коштує $10 на місяць, але при цьому вони абсолютно безкоштовні. 

четвер, 19 жовтня 2023 р.

Тиждень медіаграмотності

Вебліографія корисних ресурсів, що допоможуть у підготовці заходів до тижня медіаграмотності:

НМТ - 2024

 Основне про національний мультипредметний тест

НМТ у 2024 році матиме формат «3+1»

Вступні іспити до закладів вищої освіти у 2024 році відбудуться у вигляді національного мультипредметного тесту з 4 предметів.
Про це повідомив заступник міністра освіти Михайло Винницький під час пресконференції.
За його словами, формат вступних іспитів до закладів вищої освіти передбачатиме складання 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) та 1 предмета за вибором учасника тестування.
Також він пояснив, що тест відбудеться в один день і триватиме 4 години.
Між двогодинними блоками передбачається невелика перерва близько 20 хвилин.

четвер, 12 жовтня 2023 р.

Як спроектувати справедливе місто?


Про місто як місце проживання не лише активних людей, життя яких і так стараються всі спростити.

 А місто – від маленького і до найстаршого жителя. 

І кожен хоче жити добре: на дитячих майданчиках, із комфортними заасфальтованими доріжками та спусками, із найкоротшими шляхами, із кращим освітленням і можливістю пройтися вільно та безпечно. У книжці є маленькі поради, як це здійснити.

вівторок, 10 жовтня 2023 р.

Екочендж «Наші пухнасті друзі»

Шкільна бібліотека Виноградівської ЗОШ І-ІІІст №3 ім. Жігмонда Перені приєдналася до участі в екоченджі «Наші пухнасті друзі» до IV Міжнародного уроку доброти. З учнями проведено ряд уроків доброти та виховних годин на тему «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин».

понеділок, 9 жовтня 2023 р.

10 листопада день пам'яті Івана Котляревського

 ДЯКУЮ ДІДУ ЗА ЕНЕЇДУ !!!

ДЯКУЮ КОТЛЯРЕВСЬКОМУ !!!

  «Любов к отчизні де героїть,

  Там сила вража не устоїть,

  Там грудь сильнійша од гармат,

  Там жизнь - алтин, а смерть - копійка,

  Там лицар - всякий парубійка,

  Козак там чортові не брат».


10 листопада день пам'яті Івана Котляревського - видатного українського письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури, громадського діяча.


Народився Іван Котляревський 9 вересня 1769 року у Полтаві в сім'ї козацько-старшинського роду, яка належала до еліти Гетьманщіни;з 1780 по 1789 рік навчався у духовній семінарії Полтави, де освоїв кілька іноземних мов. Від продовження навчання у Санкт-Петербурзі відмовився, поступив після закінчення семінарії на службу канцеляристом;з 1793 по 1796 рік працював вчителем у сім'ях сільських поміщиків;у 1796—1808 роках проходив військову службу, брав участь у боях під Ізмаїлом і Бендерами у рамках російсько-турецької війни;з 1810 року був покровителем в Полтавському будинку для дітей бідних дворян;у 1812 році займався формуванням 5 Українського козачого полку для участі підрозділу у війні проти Наполеона I Бонапарта. Письменникові було обіцяно, що після завершення війни полк буде збережено як постійне козацьке війською. Але задумка Котляревського так і не вдалася, обіцянки царський уряд не виконав;у 1816—1821 роках обіймав посаду директора у Полтавському театрі, поповнив репертуар власними драматичними творами;з 1827 по 1835 рік працював покровителем богоугодних закладів у Полтаві;помер 10 листопада 1838 року у власному будинку і улюбленому місті.


Основоположник української літератури, судячи з розповідей сучасників, що дійшли крізь століття, був людиною цікавою в спілкуванні, з блискучим почуттям гумору. Люди, які знали Котляревського, казали, що він міг розповідати про звичайні речі дуже смішно, але сам при цьому навіть не посміхався.

Стиль життя поета досить часто порівнюють з долею Григорія Сковороди. Обидва знакових для України письменника всіма можливими способами намагалися уникнути контакту з владою. Однак, якщо Сковороду часто називають першим українським мандрівним філософом, то Котляревський все своє життя прожив у рідній Полтаві.

Котляревський, який створив у своїй «Наталці-Полтавці» образ ідеальної, люблячої українки, так і не одружився. Літературознавці приводять 2 можливі версії того, що перспективний у всіх відношеннях наречений так і не став чиїмось чоловіком. Одні припускають, що нещасна любов могла мати місце ще за часів навчання в духовній семінарії.

Згідно з іншою версією, серце письменника забрала особа, котру звали Марією Семенівною. Вона виховувала 7 дітей поміщика тоді, коли Котляревський працював учителем у сім'ях багатих землевласників. Є дані, що рука коханої жінки поета була обіцяна іншому чоловікові, і відразу ж після весілля дами серця письменник пішов у військо, де провів 14 років.

Свого часу Котляревський був членом Полтавської масонської ложі «Любов до істини», користувався авторитетом в місті. За допомогою власних зв'язків письменник сприяв викупу з рабства Михайла Семеновича Щепкіна, який не тільки є засновником російської акторської школи, але й кращим виконавцем головної ролі у п'єсі «Москаль-чарівник».

«Енеїду» з автографом Котляревського дбайливо зберігав імператор Олександр I. Примірник твору також був у особистій бібліотеці Наполеона I Бонапарта в його житлі після вигнання на острів Святої Єлени.

Відзначився письменник і під час своєї роботи покровителем богоугодних закладів. У середовищі опікунів досить поширеним явищем була корупція, якій в діяльності Котляревського, кришталево чесної людини, не спостерігалося. У результаті за 1 рік роботи він зумів заощадити 2400 червонців.

Перед смертю Котляревський роздав власне майно близьким і друзям, звільнив невільників. Пам'ятник на могилі поета поставив його друг Павло Стеблін-Каменський. На надгробній плиті викарбувані слова, написані Тарасом Шевченком:

Будеш, батьку, панувати,

Поки живуть люди

Поки сонце з неба сяє, 

Тебе не забудуть .


У 1952 році Літературно-меморіальний музей імені Котляревського відкритий у Полтаві;у 1969 році на Івановій горі у Полтаві відкрито музей-садибу в будинку, де народився і жив письменник;ім'я Котляревського увічнено в назвах вулиць різних міст України, в Полтаві та Києві ім'я поета носять парки. Безліч навчальних закладів, бібліотек і навіть кінотеатрів названо на честь видатного літератора.


8 жовтня 1998 року Національний банк України випустив пам'ятну золоту монету номіналом 100 гривень у рамках серії «Духовні скарби України» на честь 200-річчя першого видання «Енеїди»;у вересні 2009 року в серії «Видатні особистості України» випущена срібна монета номіналом у 5 гривень, присвячена Івану Котляревському;пам'ятник на могилі Котляревського авторства скульптора Леоніда Позена. Цей майстер також є автором першого в світі пам'ятника письменнику, встановленого у Полтаві;пам'ятник поетові встановлено біля Українського католицького університету святого Климента в Римі;на території музею-садиби у 1971 році встановлено гіпсобетонне погруддя роботи скульптора Галини Кальченко. Ця жінка створила також пам'ятник-погруддя у Києві, встановлений у 1973 році;у 2004 році встановлено барельєф Котляревському і «Енеїді» в пам'ятнику літописцям Русі-України в місті Чернівці;у 2010 році пам'ятник письменнику встановлено на території військово-історичного комплексу «Бендерська фортеця» у місті Бендери (Придністров'я);у 1969 і 1994 роках випускалися поштові марки, присвячені Котляревському;з 2007 року в Полтаві вручається обласна премія імені Котляревського;з 1990 року щорічно присуджується премія імені Котляревського за досягнення в галузі драматургії і театрального мистецтва. Лауреати обираються представниками Міністерства культури, Спілки письменників України та Спілки театральних діячів України.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0kh9Q6tVZnctBGjTeqTLucPuWGKu5XZdQsdbeVyQz4eiKPSTY6Tr7ajLDMjv68RSbl&id=100064373775656

пʼятниця, 6 жовтня 2023 р.

Фантастична Україна

 


У рамках Місячника шкільних бібліотек, наші учні початкової школи отримали неймовірну можливість зануритися у світ театру. 4 вересня 2023 року наша маленька делегація побувала на  захоплюючому шоу ростових ляльок під назвою "Фантастична Україна".

6 жовтня

 В Угорщині вшановують пам’ять Героїв, які віддали життя за Незалежність країни

175 років тому, 6 жовтня 1849 року, тринадцять офіцерів Визвольної війни 1848-49 років були страчені в Араді, на території сучасної Румунії. У 2001 році уряд оголосив 6 жовтня національним днем жалоби, нагадує hungarytoday.hu

Наказ про страту 13 генералів віддав австрійський генерал Юліус Якоб фон Гайнау після поразки Угорської революції та Війни за незалежність 1848-1849 років. Генерали, які були діючими чи відставними імперськими офіцерами на початку війни за незалежність, були схоплені та страчені австрійською армією, щоб зробити їх прикладом і гарантувати, що Угорщина більше ніколи не повстане проти імперії Габсбургів.

Мученики Арада були страчені на світанку 6 жовтня 1849 року, в першу річницю Віденського жовтневого повстання та вбивства імперського військового міністра Теодора Байє з Латура. Хоча кількість офіцерів, страчених в Араді, становила шістнадцять, національна пам’ять пам’ятає переважно тринадцять офіцерів, страчених того дня:

Арістід Дессевфі, Ерне Кісс, Йожеф Швайдель, Ерне Пьолтенберг, Ігнац Торьок, Дьєрдь Ланер, Карой Кнезіч, Йожеф Надьяндор, Карой Лейнінген-Вестербург, Лайош Ауліх, Янош Дам’янич, Карой Вечей та полковник Вільмош Лаз ár та смерть прем’єр-міністра Лайоша Батьяні стала символом поразки революції та визвольної війни. Лайоша Батьяні, якого також засудили до смертної кари, не могли повісити через рани, отримані після невдалої спроби самогубства. Його смертний вирок було виконано через розстріл. Угорського прем’єр-міністра, ослабленого великою крововтратою, супроводжували двоє чоловіків. Перед розстрільною командою він став на одне коліно і вигукував «Хай живе Вітчизна! Вперед, мисливці!»

Багатьох інших високопоставлених офіцерів спіткала подібна доля мучеників Араду, ще сотні офіцерів були засуджені до смертної кари, але більшість вироків було замінено на 20 років ув’язнення як помилування.

Проте боротьба за волю не була марною: дореволюційні умови не відновилися, і, незважаючи на занепад, ідея свободи й незалежності не тільки жила в народі, а й міцніла. Країна встала на шлях громадянського прогресу, хоч і ціною величезних кровних жертв і позбавлення національного самовизначення.

До 1867 року вшанування пам’яті Арадських мучеників могло відбуватися лише таємно, але після Австро-Угорського компромісу 6 жовтня стало національним днем жалоби. Після Першої світової війни значення пам’ятного дня зросло. У комуністичний період він не був заборонений, але й не був державним святом. У школах і газетах вшановували пам’ять загиблих, а центр пам’яті перемістився на австрійський терор і співчуття російсько-козацьким військам-інтервентам.

понеділок, 2 жовтня 2023 р.

Казки призначені не для того, щоб приспати дітей, а для того, щоб пробудити в них уяву.

Місячник шкільних бібліотек розпочинаємо з казки.
Казки завжди були невід'ємними улюбленцями як для дітей, так і для дорослих. Вони вкладені в культуру кожної нації та відображають її історію, традиції та цінності.

Казки - це вікно в світ фантазії. Вони переносять нас в неймовірні пригоди та місця, де можливо все. Ця магія захоплює дітей, розширює їхню уяву та навчає дивитися на світ навколо по-новому.

В рамках Місячника шкільних бібліотек у нашій шкільній бібліотеці відбувся перший етап конкурсу на краще читання казки. ФОТО далі