понеділок, 28 березня 2022 р.

Тести на профорієнтацію

Чим ближче останній дзвоник для випускників, тим частіше старшокласники задаються питанням – куди піти вчитися, яку обрати професію. 
Визначити нахили, здібності й особистісні особливості дитини, можна по спеціально розроблених тестах. 
Такі тести не оцінюють конкретного школяра, а допомагають виявити у нього певні набори або поєднання особистісних рис, і в яких професіях
такі сполучення будуть давати добрі результати.

Як вибрати професію: тести для школярів
Тести на профорієнтацію для школярів допоможуть визначити майбутню професію, таланти і здібності, характер і вдалі напрямку в житті і бізнесі. Правильний вибір професії є однією з складових людського щастя.
Якщо старшокласник зуміє правильно обрати професію, то в майбутньому він стане справжнім професіоналом, зможе займати високі посади, отримувати високу заробітну плату і задоволення від роботи.
В допомогу всім абітурієнтам, а також школярам середнього і старшого кольору пропонується ряд тестів на профорієнтацію. Тут ми розповімо про таких тестах, проаналізуємо їх, виділимо їх переваги і недоліки. Школярі зможуть скористатися такими тестами в домашніх умовах і визначити спектр своїх інтересів, професійних нахилів, тип майбутньої професії, соціально-психологічних установок особистості, профорієнтацію.

Тест на профорієнтацію Джона Голланда

Цей тест широко використовується у всьому світі для визначення професійної орієнтації у школярів і абітурієнтів. У тесті міститься 240 питань, на які відводиться певний час.
Відповідаючи на питання тесту, слід давати відповіді, не замислюючись, але уважно вчитуючись у питання. Чим щире і відвертіше будуть відповіді, тим точніше будуть результати тестування.
За результатами тестування можна визначити:
  • тип особистості тестованого;
  • список рекомендованих професій для тестованого.
Джон Голланд – американський учений, професор психології. Згідно його теорії більшість людей належать до одного із шести типів особистості. Для кожного типу підходять певні професії. Людина, яка обере фах відповідно до свого типу, має більше шансів досягти професійних успіхів та залишитися задоволеною власним вибором. Голланд розробив тест із 240 запитань. Відповіді на них допомагають визначити власний тип особистості та рекомендують професії, бажані для цього типу. Проходження тесту триває в середньому25 хвилин.

Методика О. Ф. Потьомкіної

Дана методика дозволяє визначити соціально-психологічні установки особистості. Вона необхідна учням середніх і старших класів, які прагнуть визначити свій соціальний психотип, виявити свої схильності.
Методика також дозволяє визначити, чи має людина лідерські якості або може працювати у команді під керівництвом більш сильного лідера, чи має він якісь творчим потенціалом або більш схильний до вирішення технічних питань.
Методика Потьомкіної на профорієнтацію є своєрідним опитувальника, що дозволяє виявити:
  • мотивацію до того чи іншого виду діяльності;
  • ступінь цієї мотивації;
  • схильності та здібності оптанта

Методика Е. А. Климова

Визначення типу майбутньої професії за методикою Клімова є одним з видів тестів на профорієнтацію школярів, починаючи з 7 класу. Згідно з цією методикою всі професії поділяються на 5 основних типів: природа, техніка, знакова система, мистецтво і людина.
Пройшовши тестування в 30 питань, можна визначити інтереси конкретної особи і встановити сферу майбутньої професії.

Модифікована методика А. Е. Голомштока «Профіль»

Модифікована методика «Профіль» дозволяє визначити у досліджуваного спектр особистісних інтересів, які можна використовувати у професійній сфері діяльності. Тест складається з 96 питань, але пройти все потрібно за 15-20 хвилин.
Не слід занадто довго думати над відповідями, відповідайте те, що перше приходить в голову. Так результати будуть більш точними. За результатами опитувальника буде видно, до якої сфери діяльності у дитини найбільший інтерес: фізика, математика, хімія, біологія, література і так далі.

Опитувальник професійних нахилів.

Його створив литовський психолог Йовайші. Тест допомагає виявити нахили до того чи іншого виду професійної діяльності, які він поділив за тематичними напрямками: мистецтво, техніка, робота з людьми, розумова та фізична праця.  За результатами можна буде виявити, до якого виду діяльності більше здатна дитина, будь-то дослідницька діяльність, робота з людьми, мистецтво або точні науки.

Опитувальник містить 24 запитання, на які ти відповіси протягом 15 хвилин.Тест складається з питань, на кожен з яких є готові варіанти відповідей. Потрібно вибрати той, з яким досліджуваний згоден більшою мірою.

Тест на профорієнтацію «Ким працювати?»

Містить 30 запитань. Його особливість – визначення характеру праці, яка для тебе буде найкращою: пов’язана з контролем, скрупульозна чи механічна.

Визначення типу майбутньої професії.

Методику розробив російський психолог Євгеній Клімов. Він виділяє 5 типів особистості. Цей тест класифікує професійні інтереси особистості й на основі цього встановлює приблизну галузь майбутньої професії. Відповіді на 30 запитань тесту займуть приблизно п’ять хвилин.

Карта інтересів.

Це модифікована методика радянського педагога Голомштока. Він визначив 23 основні професійні сфери та об’єднав їх у групи: медицина, мистецтво, педагогіка, військова справа та інші. Особливість методики: виявлення схильності до певних галузей знань. Тест містить 96 легких запитань (приблизно 15 хвилин часу).

Тест на визначення професійного типу особистості.

Допоможе визначити, яка спеціальність підходить найбільше. Складений на основі тестів Голланда та Йовайші. Містить 30 запитань.

Профорієнтаційна анкета.

Містить 27 запитань. Націлена на визначення особливостей твоєї праці: ти орієнтуєшся на себе, команду чи результат.

Тест «Що підходить саме тобі?».

Містить 20 запитань. Вони орієнтовані на визначення того, що тобі дається найпростіше, до чого є найбільша схильність: працювати з людьми, програмувати чи, наприклад, писати музику.

Для отримання об’єктивних результатів за тестами на профорієнтацію рекомендується пройти всі тести по черзі, а потім порівняти отримані результати.

Тесты на профориентацию

Рекомендовані книги

«Як обрати професію майбутнього» Тамари Сухенко

Автор пояснила, як розширити знання про себе та світ професій, щоб зробити усвідомлений вибір фаху. Також вона пропонує формули, за якими можна самостійно утворити нові професії, затребувані у майбутньому.

«Профорієнтація» Пряжникової та Пряжникова.

У посібнику автори виклали сучасні уявлення про професійне та особисте самовизначення, основи профорієнтації. Особливість книжки: тема про етику профконсультування, організацію та планування праці профконсультанта.

«Східці кар’єри. Азбука профорієнтації» Бондюкова та Соломіна.

Видання призначене для молоді, яка обирає для себе професію. З його допомогою можна самостійно ознайомитися із сучасним ринком праці, найзатребуванішими професіями та скласти план власної кар’єри. Також у книжці є психологічні тести.

«Психологія професійного самовизначення» Клімова.

Автор розповідає про найрізноманітніші спеціальності, демонструє проекти різних професійних шляхів. Особлива увага надається психологічному розвитку людини у процесі професійної діяльності. Акцент книжки – на психології вибору фаху.

«Методи активізації особистого і професійного самовизначення»Пряжникова.

У посібнику детально описано різні методики для застосування у групах та індивідуально. Вони допомагають зрозуміти, яка професія підходить саме тобі. Ґрунтується на особливостях людини.

Вебресурси

Моя кар’єра

Цей проект реалізується у співпраці Міністерства освіти та науки України та програми розвитку ООН. Там ти знайдеш профорієнтаційний тест, проходження якого триває майже дві години, знайомство з професіями, консультація фахівця, каталог ВНЗ.

Кар’єра

На сайті пропонують ознайомитися із професіями в різних регіонах, є огляд найпопулярніших спеціальностей, алгоритм вибору фаху та типові помилки.

Смартія

Тут знайдеш огляд популярних спеціальностей, різні профорієнтаційні тести, лайфхаки для вироблення навичок, потрібних у кожній професії, інтерв’ю з експертами у сфері працевлаштування тощо.

Освіта

На сторінці є типові помилки при виборі майбутнього фаху, сім кроків до зваженого рішення, також на платформі діє інтернет-проект «Профорієнтація».

Стиль життя

Сайт надає алгоритм, який допоможе визначитися, ким ти все ж таки хочеш бути, навіть якщо спершу не мав про це жодного уявлення.

Онлайн-курси

ЕDUGЕT.

На цьому ресурсі є багато відеолекцій про особливості різних професій: психолог, бізнес-консультант, журналіст, менеджер з туризму. Є лекція і про те, як обрати фах.

Побудова кар’єри.

Курс про те, як побудувати власну кар’єру, правильно обравши спеціальність. Його веде Дмитро Савочкін – керівник служби персоналу міжнародної компанії. Курс складається із 44 занять.
Сподіваємося, ці ресурси допоможуть тобі обрати власну сродну працю.

Методичні рекомендації для практичних психологів і соціальних педагогів.

Немає коментарів:

Дописати коментар