середа, 30 жовтня 2019 р.

Про те, як все починалося


Змінюються шкільні програми, зростає інтелектуальний рівень учня. Усі ці зміни і змушують замислитися над майбутнім шкільної бібліотеки. 
Отримавши у спадок звичайну  шкільну книгозбірню застарілого взірця яка нічим не привертала уваги, бібліотека потребувала кардинальних змін. Потрібно було працювати як з інтер'єром так і з позиціонуванням бібліотеки, зміною її діяльності і місцем в навчальному закладі. Для реалізації задуманого згуртовано команду креативних учнів та вчителів об'єднаних позитивним ставленням до змін. Спільно з адміністрацією та педагогами після обговорення розроблено алгоритм дій по переформатуванню шкільної бібліотеки:
1. Провести анкетування учнів навчального закладу з метою виявлення потреб і очікування від бібліотеки.
2. Переобладнати і зонувати приміщення з урахуванням вимог до шкільної бібліотеки НУШ;
3. Очистити книжковий фонд від застарілої, непрофільної літератури та шукати альтернативні джерела поповнення книжкового фонду.
4. Покращити матеріально-технічну базу бібліотеки: пошук джерел фінансування для придбання сучасного компютерного обладнання, побілки стін, покраски підлоги;
5. Створити он-лайн ресурс «Інфо-простір шкільної бібліотеки» на якому розміщувати корисну інформацію для користувачів.
6. Створити сучасний інформаційний центр підтримки освіти та пізнавального дозвілля "Бібліотек@ - територія інтерактивної взаємодії".
В результаті бібліотека розширила спектр надання бібліотечно-інформаційних послуг, вона ожила, стала динамічною, потрібною, корисною.

 
Кожна нова справа завжди починається з дослідження і аналізу. Вивчення читача, його відношення до книги та бібліотеки завжди входило в коло обовязків бібліотекаря. З метою вивчення потреб та інтересів учнів, їх очікувань, ставлення до бібліотеки та оцінювання її діяльності і можливостей з учнями 5-11 класів проведено анкетування  «Роль і місце бібліотеки в навчальному закладі». Одержана інформація про читача, його запити, інтереси, уподобання показала, що школярі найчастіше звертаються до книгозбірні для пошуку інформації для написання рефератів, при підготовці до уроків,  олімпіад. При виборі книг читають в основному літературу за програмою. Половина опитаних асоціюють бібліотеку як місце для зберігання книг і дуже мало знають про можливості шкільної бібліотеки. Якщо в початкових класах учнів цікавить читання і бібліотека для них це - скарбниця знань, то учні середніх та старших класів хотіли б від бібліотеки чогось більшого ніж отримання інформації. Більше половини опитаних потребують простору для проведення вільного часу на перервах та після уроків. Учні старших класів бачать в бібліотеці потенційну територію для спілкування та вирішення конкретних практичних соціальних проблем школи. Серед основних причин небажання відвідувати бібліотеку - це некомфортне приміщення, відсутність у фонді потрібних видань та Інтернету, слабке технічне оснащення, наявність власних гаджетів. Анкетування допомогло виявити потреби  учнів і візію шкільної бібліотеки, визначити послуги, які читачі хотіли  б отримувати від сучасної оновленої книгозбірні. Сучасна школа потребувала оновлення бібліотечного простору з новими бібліотечними послугами. 
Щоб створити такий простір потрібно прикласти немало зусиль і зробити абсолютне перезавантаження шкільної бібліотеки щоб підготувати її до нового навчального року. Другим кроком була покраска  старих обшарпаних стелажів на відкритому доступі в білий колір, яка надала зовсім іншого зовнішнього вигляду. Вдалося розділити книжковий фонд на відкритому доступі  і створити куточок дитячої літератури  для початківців та  окремо виділити літературу для середнього та старшого шкільного віку. Бібліотека стала більш відкритою та просторою. Читачі отримали відкритий та зручний доступ до енциклопедичних, довідково-бібліографічних видань у читальному залі, вільний доступ до бібліотечних фондів та друкованих видань на абонементі. Покращилася якість обслуговування читачів. Подальшими діями була побілка стін, шліфування та покраска підлоги. Завдяки чому покращився зовнішній вигляд книгозбірні. Приміщення поділено на зони з урахуванням вимог до шкільної бібліотеки НУШ. 
В шкільній бібліотеці стало стильно, просторо і легко. Це цільний простір, розділений на декілька зон: "RELAX-ЗОНА" приваблює своїм затишком: тут можна почитати художню літературу і попрацювати з довідковою літературою. Поряд з зручними кріслами стелажі з книгами та столик. А якщо захочеться порухатись, то можна пограти в ТВІСТЕР, Все функціонально, красиво і яскраво. В куточку "BOOK-LOKÁCIO" так і хочеться зануритися в світ дитячих книжок. А "ІНТЕЛЕКТ-ПОРТАЛ" з двома комп'ютерами підключеними до мережі Інтернет розширює пошук необхідної інформації. Біла підлога додала особливого сяйва і додаткову зону для ігор.

Немає коментарів:

Дописати коментар